Õppides Dublini trükimeistritelt

Kui te kunagi Dublinisse satute, tasub tormilisest kesklinnamelust kõrvale põigata vaiksesse vanasse kasarmusse, kus asub Iirimaa rahvuslik trükimuuseum (National Print Museum). See võrratu muuseum paikneb  kõigest 15-minutilise jalutuskäigu kaugusel kesklinnast ning seal on varjul põnevad ajaloolised trükimasinad. Sealses muuseumis võib isegi leida Gutenbergi trükimasina koopia ja sealsed muuseumi töötajad jagavad rõõmuga oma teadmisi teiega. Ekskursioone viivad suure pühendumusega läbi endised trükimeistrid ning räägivad igast masinast nagu vanast sõbrast. Ja kui teil peaks eriti vedama, siis pajatavad sekka ka mõne loo oma varasemast elukutsest.

Donna räägib, kuidas Gutenberg leiutas presstrüki

Sattusime Dublinisse Riiklikusse Trükimuuseumisse loomemajandusprojekti (CREAM) raames. Täpsemalt kohtusid siin Iirimaa, Hispaania, Itaalia ning Eesti makerslabi esindajad, selleks et teineteiselt õppida, kuidas lastele mõeldud töötubasid paremini läbi viia.

Amaia trükib plakatit. Mary jälgib teda kullipilguga

Ega ilmaasjata ei öelda, et kõige paremini õpib läbi tegevuse. Esimeses töötoas katsetasime esmakordselt trükkimist penoplastiga ja proovisime ka kätt märkmiku köitmisel. Algupäraselt olid töötoad lastele mõeldud, seega tegevused olid nii lihtsustatud, et kõik alates 5ndast eluaastast saaksid toimingutega hakkama. Meile sobis see hästi. Saime oma sisemise lapse mitte ainult valla lasta, vaid andsime ka loa tal tõeliselt möllata ja hullata.

Järgnevas töötoas räägiti meile trükimeistrite peakatetest ning ühtlasi õpetati neid samu peakatteid voltima. Saime teada, et ajalooliselt kasutasid tükimeistrid mütse selleks, et kaitsta oma juukseid tolmu, õli ja masinate endi eest. Mütse valmistati igal hommikul eelmise päeva ajalehest.

Osalesime ka keerukamas töötoas, kus pidime moodustama grupid ning käituma nagu oleksime ühe pere liikmed. Just pereliikmed, kuna tulevased töötoad on mõeldud lastega peredele. Selle töötoa käigus meisterdasime koos plakateid ning läbi koosloomise saime ka ise paremini aru kellele ja miks me seda projekti teeme.

Tunneme end professionaalsete trükimeistritena oma uutes mütsides.

Hannah arutab Heidelbergi tegevust Freddyga, kes lubas meid kindlasti külastada.

Jõudsime külastada ka kohalikku loomekombinaati TOGi. Seal tutvusime lähemalt sellega, kuidas nad haridusprogrammi lastele läbi viivad. Avastasime, et oma töötubades kasutavad nad muljetavaldavalt palju digitaalseid tööriistu, mille abil õpetatakse lastele elektrilaengu teket.

Külastame loomekombinaati TOG´d.

Mõlemad asutused ning sealsed tegemised mõjusid inspireerivalt ning andsid palju mõtteainet. Vaikselt tekib ka nägemus meie enda makerlabist. Kuid enne veel ootame Laborasse külla partnerriikide esindajaid, et saaksime neile tutvustada meie endi töötubasid.

Juba 2018. aasta aprillis külastavaid meid koostööpartnerite esindajad ning saame jätkata teineteiselt õppimise protsessi.

Kohtumine Harry, Brandoni ja Freddyga Iirimaa Riiklikus trükimuuseumis, oli kindlasti meie visiidi kõrghetk!

Täies ulatuses fotogalerii Dublini külastusest leiate siit.