Tingimused

Lühiversioon – tingimuste inglisekeelse täisversiooni leiate allpool. Detailsema eestikeelse info saamiseks võtke palun meiega ühendust.

MEIE POOLT AKTSEPTEERITAVAD MAKSED:

Aktsepteerime pangalinke, krediitkaardimakseid (Visa, Mastercard, Maestro) ja makseid jäbi PayPal’i.

Teie krediitkaardimakseid töödeldakse läbi turvatud ja usaldusväärse makseplatvormi MakeCommerce.

Kui te ei ole mingil põhjusel tellitud tootega rahul, võite selle 30 päeva jooksul pärast esiaglse labora.ee lehel tehtud tellimuse kättesaamist meile tagastada. Tagastatav toode peab olema kasutamata ja samas seisukorras nagu see teieni jõudis. Tagasimakse teostamiseks on meil vaja dokumenti ostu sooritamise kohta (nt tellimuse kinnitust). Kui soovite toodet tagastada, kirjutage palun eelnevalt aadressil tallinnapaber@labora.ee. Kohe kui tagastatav toode on jõudnud meieni ja oleme selle üle vaadanud, saadame teile selle kohta kinnituse. Ühtlasi anname teada, kas saame antud tingimustel tellimuse eest raha tagastada (kas tagastatud toode on rikkumata). Positiivse tagastusotsuse puhul jõuab raha teie krediitkaardile (või teisele teie poolt kasutatud maksemeetodile) 15 päeva jooksul pärast teate saatmist.

Tagastatud toote postikulu ei kuulu meiepoolsele tagastamisele.


RIKUTUD TOOTED

Kui teieni jõuab rikutud toode, kirjutage palun aadressil tallinnapaber@labora.ee. Ärge võtke transpordifirmalt saadetist vastu kui pakk on nähtavalt kahjustatud. Andke meile palun teada, kui teieni on jõudnud saanud vigastatud paki. Kahjuks ei saa me selle kohast kaebust teie eest esutada – kaebuse peab esitama isik, kellele kahjustatud pakk toimetati.

SEEMNEPABERI SAATMINE VÄLISMAALE

Vastavalt Omniva ja USA postiteenistuse (United States Postal Service) kodulehekülgedelt saadud infole on meie teada seemnete saatmine keelatud järgmistesse riikidesse: Austraalia, Valgevene, Brasiilia, Guatemala, Iisrael, Kasahstan, Venemaa, Taiwan, Türkmenistan, Usbekistan, USA ja Venetsueela.  

Fütosanitaarsertifikaati on vaja seemnete saatmisel Argentiinasse, Hong Kongi, Prantsusmaale ja Lätti. Vajadusel saame teile Maaeluministeeriumilt tellida fütosanitaarsertifikaadi. Palun arvestage, et sertifikaadi vormistamine võib võtta kuni ühe nädala ja see lisab tellimuse maksumusele 20 € (riigilõiv sertifikaadi väljastamise eest; sertifikaat väljastatakse ühe tellimuse või saadetise kohta olenemata selle suurusest).

Lisaks võivad kehtida piirangud seemnete saatmisel Austriasse, Aserbaidžaani, Egiptusesse, Iirimaale, Kõrgõzstani ja Luksemburgi (palun täpsustage kohalike ametkondadega).

Kui kahtlete, kas riiki, kuhu soovite seemnepaberit saata, on lubatud seemneid importida, võtke palun ühendust kohaliku postiteenistusega.

Kui olete nendest piirangutest teadlik, aga otsustate sellegipoolest saata seemnepaberit või seemnepomme riikidesse, kuhu seemnete import on keelatud, ei võta Tallinna Paber tagajärgede eest mingit vastutust. Tallinna Paber ei tagasta tolli poolt konfiskeeritud saadetiste eest raha ega tasu võimalikke tolli poolt kehtestatud trahve.

SAATMISKULUD

Rahvusvahelised saatmiskulud: 10 – 20 % tellimuse kogusummast; miinimumtasu sõltuvalt tootest 3 või 9 €
Eestisisesed saatmiskulud: 10 – 20 % tellimuse kogusummast; miinimumtasu sõltuvalt tootest 2 või 4 €

KAUBA SAATMISE MEETODID

Teie tellimuste saatmiseks kasutame Omiva teenuseid. Estis välja saatmisel kombineerime Omniva teenuseid teiste riikide postiteenistustega.

KUHU KAUPA SAADAME

Saadame oma klientidele kaupa üle maailma.

KAUBASAADETISTE AJALINE RAAM

Tellimusi täidame kord nädalas.

Omniva vahendusel saadetud pakid jõuavad shitpunkti üle terve maailma 5 kuni 10 tööpäeva jooksul.

TOLLIMAKS

Saadame kõik oma tellimused teele Eestist. Igal riigil on omad tolliseadused, mistõttu võib mõne Euroopa Liidust väljaspool asuva riigi tolliamet teie tellimuse maksustada.

Võimalike lisamaksude kohta info saamiseks võtke enne tellimuse tegemist ühendust konkreetse sihtriigi tolliametiga.


TALLINNA PABERIKODA OÜ PRIVAATSUSPOLIITIKA

Tere tulemast tutvuma Tallinn Paberikoda OÜ privaatsuspoliitikaga. Käesolev privaatsuspoliitika kirjeldab, kuidas Tallinna Paberikoda OÜ (registrikood 12118379, aadress Roo 40-9, Tallinn 10320 ) kogub ja töötleb isikuandmeid, mida saab oma klientidelt.

Tallinna Paberikoda OÜ austab oma klientide ja kõikide teiste isikute privaatsust, kelle andmetega me kokku puutume ja teeme pingutusi, et tagada andmete kaitse ja turvaline töötlemine.

Anname Teile siinkohal ülevaate, millistel eesmärkidel me Teie kohta andmeid kogume, kuidas töötleme ning milliseid tehnilisi lahendusi selleks kasutatakse.

1. ISIKUANDMETE KOGUMINE JA KASUTAMINE
Isikuandmed on Sinu, kui eraisikuga konkreetselt või kaudselt seostatavad andmed, mida Tallinna Paberikoda OÜ kogub ja töötleb üksikisikuga sõlmitud lepingu täitmiseks või temaga ühenduse võtmiseks ning seadustest tulenevate kohustuste täitmiseks.

Milliseid andmeid me töötleme ja miks?

 • Veebikeskkonnas ostu sooritamisel Teie kontaktandmed: nimi, aadress, e-posti aadress.
 • Veebikeskkonnas ostu sooritamisel IP aadress ja “küpsiste” informatsioon: Tallinna Paberikoda OÜ veebisait salvestab Teie IP aadressi ja kasutab standardset tehnoloogiat nimega “küpsised”. Tallinna Paberikoda OÜ ei seo IP-aadressi personaalsete isikuandmetega. See tähendab, et Teie kasutaja sessiooni jälgitakse, kuid Teid ei seostata isiklikult. Tallinna Paberikoda OÜ võib kasutada Google Analyticsit, veebianalüüsi teenust, mida pakub Google, Inc. Google Analytics kasutab küpsiseid. Kogutud küpsiste põhjal luuakse raporteid, mida Google säilitab.
 • Finantsandmed: pangakonto number.
 • Ostude ja teenustega seotud andmed: nt Tallinna Paberikoda OÜ veebipoes teostatud ostudega või teenustega seonduv info, kauba kättetoimetamisega seonduv info, päringud ja kaebused.
 • Selgesõnalise nõusoleku olemasolul pakkumiste edastamine (sh uudiskirjad, info uute toodete kohta). Andmete edastamine toimub kontaktvormi(de) täitmisel ning vastavaid andmeid hoiab ja töötleb meie koostööpartner MailChimp.
 • Teie poolt meile avaldatud isikuandmeid avaldame kolmandatele isikutele üksnes juhul, kui see on meie teenuste osutamiseks vältimatult vajalik. See tähendab, et kasutame oma tegevuses koostööpartnereid, kellele edastame teie isikuandmed.

Kolmandate osapoolte platvormid, mis koguvad isikuandmeid:

 • e-mailide edastamise ja haldamise süsteem MailChimp;
 • veebilehe kasutusstatistika Google Analytics (andmeid töödeldakse ja säilitatakse anonüümse statistilise andmekogumina);
 • online-e-kaubanduse platvormi WooCommerce, mis võimaldab tooteid ja teenuseid klientidele müüa;
 • makselahendusi pakkuv MakeCommerce.

Muudel eesmärkidel isikuandmeid ei töödelda ega väljastata kolmandatele osapooltele v.a. juhul, kui teabe edastamine on nõutud ja kui see on kooskõlas Eesti Vabariigi seadusega.

2. ANDMETE TÖÖTLEMINE

Veebilehte kasutades annab kasutaja nõusoleku oma andmete töötlemiseks kooskõlas käesolevate privaatsustingimustega.

Kogume Teie kohta ainult nii palju informatsiooni, kui vajalik Teie poolt soovitud teenuse pakkumiseks (nt Teie ees- ja perekonnanimi, e-postiaadress, telefoninumber, ettevõtte nimi ja aadress pakkumuse koostamiseks, infopäringutele vastamiseks, kauba saatmiseks, arvete esitamiseks jne).

Teil on igal ajal õigus tagasi võtta oma nõusolek isikuandmete töötlemiseks, välja arvatud juhul, kui isikuandmete töötlemine on seaduse kohaselt lubatud ilma nõusolekuta.

Teil on igal ajal õigus paluda Tallinna Paberikoda OÜ-l kustutada oma informatsioon, saates e-kirja info@labora.ee.

Kui soovite meie uudiskirjas loobuda, siis saate seda teha, kasutades „unsubscribe“ linki uudiskirja lõpus või võttes meiega ühendust e-posti aadressil info@labora.ee.

3. KOGUTUD ISIKUANDMETE AVALDAMINE

Kogutud isikuandmeid võidakse andmebaasist väljastada kohaldatavate õigusaktidega lubatud ja nõutud määral.

4.WOOCOMMERCE

Tallinna Paberikoda OÜ kasutab WooCommerce online-e-kaubanduse platvormi, mis võimaldab tooteid ja teenuseid klientidele müüa.

Isikuandmed salvestatakse WooCommercei rakenduse kaudu. Isikuandmeid säilitatakse e-poe turvalises, tulemüüridega kaitstud võrgus.

Teie ostutehingute andmed salvestatakse ainult nii kaua, kui on vaja tehingu sooritamiseks. Pärast seda on Teie ostutehingute teave kustutatud.

MakeCommerce on PCI-DSS nõuetele vastav teenusepakkuja, kes pakub makselahendusi, sh vahendab Visa ja MasterCardi makseid, Euroopa Liidus tegutsevatele kaupmeestele ning muudele teenusepakkujatele.

Kaardiandmete salvestamine toimub ainult läbi turvalise SSL ühenduse ning kaupmehel ega kolmandatel osapooltel pole täielikele andmetele ligipääsu.

Krüpteeritud andmeside pankadega tagab ostu sooritaja isikuandmete ja pangarekvisiitide turvalisuse.

5. KOLMANDATE OSAPOOLTE TEENUSED

Tallinna Paberikoda OÜ ei avalikusta kliendi isikuandmeid kolmandatele osapooltele/isikutele, välja arvatud järgmistel juhtudel:

 • kui klient nõustub isikuandmete avaldamisega;
 • teiste tellimuste ja teenuste pakkumisega seonduvatel asjaoludel – Tallinna Paberikoda OÜ partneritele, kes osutavad kaupade tarnimist või kliendi tellimuse täitmiseks vajalikke teisi teenuseid;
 • õiguskaitseorganitele vastavalt Eesti Vabariigi õigusaktidele;
 • vajaduse korral kuritegude ennetamiseks või uurimiseks.

Tallinna Paberikoda OÜ veebileht (www.labora.ee) võib sisaldada linke kolmandate osapoolte kodulehtedele või teenuste juurde. Kui Te klikite mõnele sellistest linkidest suunatakse Teid Tallinna Paberikoda OÜ veebilehelt edasi mõne teise organisatsiooni veebilehele. Nendel kodulehtedel ja teenustel võib olla erinev privaatsuspoliitika. Tallinna Paberikoda OÜ ei vastuta kolmandate osapoolte privaatsuspoliitika ega tegevusega seotud andmetöötluse eest. ning soovitab tutvuda eraldi iga kolmanda osapoole privaatsuspoliitikaga.

6. TURVALISUS

Suhtume Teie privaatsusesse ja isikuandmete turvalisusesse äärmiselt tõsiselt. Kõigi isikuandmete kaitsega seotud vaidluste osas kehtivad Tallinna Paberikoda OÜ privaatsuspoliitika põhimõtted ja isikuandmete kaitse seaduse sätted. Tallinna Paberikoda OÜ lähtub isikuandmete töötlemisel isikuandmete kaitse seadusest ja peab kinni konfidentsiaalsuse nõuetest.

Töötleme Teie isikuandmeid üksnes nendel eesmärkidel, milleks Te olete meile nõusoleku andnud või vajadusel seadusest tuleneva kohustuse täitmiseks.

Kasutame SSL andmesidekanalit, mis kaitseb Teie isikuandmeid makseinformatsiooni edastuse ajal, kasutades andmete krüpteerimist. Krüpteeritud andmesidekanal pankadega tagab ostu sooritaja isikuandmete ja pangarekvisiitide turvalisuse.

7. KÜPSISED

Kasutame kodulehel küpsiseid (cookies), mis annavad meile statistilist teavet, mis aitavad meil analüüsida käitumise mustreid.

Tellimuse esitamise eesmärgil ostukorvi lisatud toodete meelde jätmiseks; kasutab WooCommerce kolme eri küpsist.

Järgnev on küpsiste loend, mida me kasutame:

woocommerce_cart_hash
woocommerce_items_in_cart
wp_woocommerce_session_

Kui soovite meie küpsiseid hüljata, saate oma brauseri vastavalt konfigureerida.

Esimesed kaks küpsist sisaldavad teavet ostukorvi kui terviku kohta ja aitab WooCommerce’il teada, kui ostukorvi andmed muutuvad. Viimane küpsis (wp_woocommerce_session_) loob iga kliendi kohta unikaalse koodi, et leida andmebaasist iga kliendi ostukorvi andmeid. Küpsiste abil ei koguta mingeid kliendi isikuandmeid.

8. VANUS

Kasutades meie veebilehekülge, esindate ennast kui oma õigusruumis täisealist isikut, kel on õigus meie veebilehte kasutada ja olete andnud oma nõusoleku lubada mõnel teie alaealisel ülalpeetaval seda saiti kasutada.

9. PRIVAATSUSPOLIITIKA MUUTMINE JA MUUD TINGIMUSED

Palun tutvuge privaatsuspoliitikaga hoolikalt. Tallinna Paberikoda OÜ-l on igal ajal õigus ühepoolselt muuta privaatsuspoliitika tingimusi. Tingimuste muutmisel avaldatakse uued tingimused ettevõtte veebilehel. Ajakohane privaatsuspoliitika on avaldatud labora.ee veebilehel.

Aeg-ajalt võime jagada teie andmeid kolmandate isikutega korporatiivse tehingu, näiteks ettevõtte või selle osa müügi raames teisele ettevõttele. Samuti ettevõtte ümberkorraldamise, ühisettevõtte loomise, ühinemise või muul viisil ettevõtte vara ümberpaigutamise raames.

Juhul kui jagame teie andmeid ülaltoodud isikutega, siis tagame teie andmete kaitse meie ja sellise isiku vahel sõlmitavas andmetöötluslepingus.

VÕTKE MEIEGA ÜHENDUST

Kui Teil on küsimusi käesoleva privaatsuspoliitika kohta, küsimusi selle kohta kuidas Tallinna Paberikoda OÜ Teie isikuandmeid töötleb või kui Te soovite esitada isikuandmete töötlemisega seotud taotlusi, võtke palun ühendust e-posti teel aadressil info@labora.ee


REFUND POLICY

Returns
We stand behind everything we sell. If you are not satisfied with your product, you can RETURN it for a replacement or REFUND. Write us at tallinnapaber@labora.ee
If you are not satisfied with your product, you may return it for a refund within 30 days of receiving your original order. The product needs to be undamaged and in original package (re-saleable condition). After receiving the returned product we’ll refund the price you purchased your product at. The shipment cost for returning the product to us is not refunded.
Refunds (if applicable)
Once your return is received and inspected, we will send you an email to notify you that we have received your returned item. We will also notify you of the approval or rejection of your refund.
If you are approved, then your refund will be processed, and credit will automatically be applied to your credit card or original method of payment, within a certain amount of days.
The shipment cost for returning the product to us is not refunded.
Late or missing refunds (if applicable)
If you haven’t received a refund yet, first check your bank account again.
Then contact your credit card company, it may take some time before your refund is officially posted.
Next contact your bank. There is often some processing time before a refund is posted.
If you’ve done all of this and you still have not received your refund yet, please contact us at tallinnapaber@labora.ee.
Exchanges (if applicable)
We only replace items if they are defective or damaged. If you need to exchange it for the same item, send us an email at tallinnapaber@labora.ee, describe the situation and include a picture of the damage.
Shipping
To return your product, please contact us at tallinnapaber@labora.ee and we will inform you with detailed information.
You will be responsible for paying for your own shipping costs for returning your item. Shipping costs are non-refundable. If you receive a refund, the cost of return shipping will be deducted from your refund.
Depending on where you live, the time it may take for your exchanged product to reach you, may vary.


TERMS OF SERVICE (Long version)

OVERVIEW
This website is operated by Tallinna Paber. Throughout the site, the terms “we”, “us” and “our” refer to Tallinna Paber. Tallinna Paber offers this website, including all information, tools and services available from this site to you, the user, conditioned upon your acceptance of all terms, conditions, policies and notices stated here.
By visiting our site and/or purchasing something from us, you engage in our “Service” and agree to be bound by the following terms and conditions (“Terms of Service”, “Terms”, “Terms & Conditions”), including those additional terms and conditions and policies referenced herein and/or available by hyperlink. These Terms of Service apply to all users of the site, including without limitation users who are browsers, vendors, customers, merchants, and/ or contributors of content.
Please read these Terms of Service carefully before accessing or using our website. By accessing or using any part of the site, you agree to be bound by these Terms of Service. If you do not agree to all the terms and conditions of this agreement, then you may not access the website or use any services. If these Terms of Service are considered an offer, acceptance is expressly limited to these Terms of Service.
Any new features or tools which are added to the current store shall also be subject to the Terms of Service. You can review the most current version of the Terms of Service at any time on this page. We reserve the right to update, change or replace any part of these Terms of Service by posting updates and/or changes to our website. It is your responsibility to check this page periodically for changes. Your continued use of or access to the website following the posting of any changes constitutes acceptance of those changes.
Our store is hosted on WooCommerce. They provide us with the online e-commerce platform that allows us to sell our products and services to you.

1. ONLINE STORE TERMS
By agreeing to these Terms of Service, you represent that you are at least the age of majority in your state or province of residence, or that you are the age of majority in your state or province of residence and you have given us your consent to allow any of your minor dependents to use this site.
You may not use our products for any illegal or unauthorized purpose nor may you, in the use of the Service, violate any laws in your jurisdiction (including but not limited to copyright laws).
You must not transmit any worms or viruses or any code of a destructive nature.
A breach or violation of any of the Terms will result in an immediate termination of your Services.

2. GENERAL CONDITIONS
We reserve the right to refuse service to anyone for any reason at any time.
You understand that your content (not including credit card information), may be transferred unencrypted and involve (a) transmissions over various networks; and (b) changes to conform and adapt to technical requirements of connecting networks or devices. Credit card information is always encrypted during transfer over networks.
You agree not to reproduce, duplicate, copy, sell, resell or exploit any portion of the Service, use of the Service, or access to the Service or any contact on the website through which the service is provided, without express written permission by us.
The headings used in this agreement are included for convenience only and will not limit or otherwise affect these Terms.

3. ACCURACY, COMPLETENESS AND TIMELINESS OF INFORMATION
We are not responsible if information made available on this site is not accurate, complete or current. The material on this site is provided for general information only and should not be relied upon or used as the sole basis for making decisions without consulting primary, more accurate, more complete or more timely sources of information. Any reliance on the material on this site is at your own risk.
This site may contain certain historical information. Historical information, necessarily, is not current and is provided for your reference only. We reserve the right to modify the contents of this site at any time, but we have no obligation to update any information on our site. You agree that it is your responsibility to monitor changes to our site.

4. MODIFICATIONS TO THE SERVICE AND PRICES
Prices for our products are subject to change without notice.
We reserve the right at any time to modify or discontinue the Service (or any part or content thereof) without notice at any time.
We shall not be liable to you or to any third-party for any modification, price change, suspension or discontinuance of the Service.

5. PRODUCTS OR SERVICES (if applicable)
Certain products or services may be available exclusively online through the website. These products or services may have limited quantities and are subject to return or exchange only according to our Return Policy.
We have made every effort to display as accurately as possible the colors and images of our products that appear at the store. We cannot guarantee that your computer monitor’s display of any color will be accurate.
We reserve the right, but are not obligated, to limit the sales of our products or Services to any person, geographic region or jurisdiction. We may exercise this right on a case-by-case basis. We reserve the right to limit the quantities of any products or services that we offer. All descriptions of products or product pricing are subject to change at anytime without notice, at the sole discretion of us. We reserve the right to discontinue any product at any time. Any offer for any product or service made on this site is void where prohibited.
We do not warrant that the quality of any products, services, information, or other material purchased or obtained by you will meet your expectations, or that any errors in the Service will be corrected.

6. ACCURACY OF BILLING AND ACCOUNT INFORMATION
We reserve the right to refuse any order you place with us. We may, in our sole discretion, limit or cancel quantities purchased per person, per household or per order. These restrictions may include orders placed by or under the same customer account, the same credit card, and/or orders that use the same billing and/or shipping address. In the event that we make a change to or cancel an order, we may attempt to notify you by contacting the e-mail and/or billing address/phone number provided at the time the order was made. We reserve the right to limit or prohibit orders that, in our sole judgment, appear to be placed by dealers, resellers or distributors.
You agree to provide current, complete and accurate purchase and account information for all purchases made at our store. You agree to promptly update your account and other information, including your email address and credit card numbers and expiration dates, so that we can complete your transactions and contact you as needed.

7. OPTIONAL TOOLS
We may provide you with access to third-party tools over which we neither monitor nor have any control nor input.
You acknowledge and agree that we provide access to such tools ”as is” and “as available” without any warranties, representations or conditions of any kind and without any endorsement. We shall have no liability whatsoever arising from or relating to your use of optional third-party tools.
Any use by you of optional tools offered through the site is entirely at your own risk and discretion and you should ensure that you are familiar with and approve of the terms on which tools are provided by the relevant third-party provider(s).
We may also, in the future, offer new services and/or features through the website (including, the release of new tools and resources). Such new features and/or services shall also be subject to these Terms of Service.

8. THIRD-PARTY LINKS
Certain content, products and services available via our Service may include materials from third-parties.
Third-party links on this site may direct you to third-party websites that are not affiliated with us. We are not responsible for examining or evaluating the content or accuracy and we do not warrant and will not have any liability or responsibility for any third-party materials or websites, or for any other materials, products, or services of third-parties.
We are not liable for any harm or damages related to the purchase or use of goods, services, resources, content, or any other transactions made in connection with any third-party websites. Please review carefully the third-party’s policies and practices and make sure you understand them before you engage in any transaction. Complaints, claims, concerns, or questions regarding third-party products should be directed to the third-party.

9. USER COMMENTS, FEEDBACK AND OTHER SUBMISSIONS
If, at our request, you send certain specific submissions (for example contest entries) or without a request from us you send creative ideas, suggestions, proposals, plans, or other materials, whether online, by email, by postal mail, or otherwise (collectively, ‘comments’), you agree that we may, at any time, without restriction, edit, copy, publish, distribute, translate and otherwise use in any medium any comments that you forward to us. We are and shall be under no obligation (1) to maintain any comments in confidence; (2) to pay compensation for any comments; or (3) to respond to any comments.
We may, but have no obligation to, monitor, edit or remove content that we determine in our sole discretion are unlawful, offensive, threatening, libelous, defamatory, pornographic, obscene or otherwise objectionable or violates any party’s intellectual property or these Terms of Service.
You agree that your comments will not violate any right of any third-party, including copyright, trademark, privacy, personality or other personal or proprietary right. You further agree that your comments will not contain libelous or otherwise unlawful, abusive or obscene material, or contain any computer virus or other malware that could in any way affect the operation of the Service or any related website. You may not use a false e-mail address, pretend to be someone other than yourself, or otherwise mislead us or third-parties as to the origin of any comments. You are solely responsible for any comments you make and their accuracy. We take no responsibility and assume no liability for any comments posted by you or any third-party.

10. PERSONAL INFORMATION
Your submission of personal information through the store is governed by our Privacy Policy. To view our Privacy Policy.

11. ERRORS, INACCURACIES AND OMISSIONS
Occasionally there may be information on our site or in the Service that contains typographical errors, inaccuracies or omissions that may relate to product descriptions, pricing, promotions, offers, product shipping charges, transit times and availability. We reserve the right to correct any errors, inaccuracies or omissions, and to change or update information or cancel orders if any information in the Service or on any related website is inaccurate at any time without prior notice (including after you have submitted your order).
We undertake no obligation to update, amend or clarify information in the Service or on any related website, including without limitation, pricing information, except as required by law. No specified update or refresh date applied in the Service or on any related website, should be taken to indicate that all information in the Service or on any related website has been modified or updated.

12. PROHIBITED USES
In addition to other prohibitions as set forth in the Terms of Service, you are prohibited from using the site or its content: (a) for any unlawful purpose; (b) to solicit others to perform or participate in any unlawful acts; (c) to violate any international, federal, provincial or state regulations, rules, laws, or local ordinances; (d) to infringe upon or violate our intellectual property rights or the intellectual property rights of others; (e) to harass, abuse, insult, harm, defame, slander, disparage, intimidate, or discriminate based on gender, sexual orientation, religion, ethnicity, race, age, national origin, or disability; (f) to submit false or misleading information; (g) to upload or transmit viruses or any other type of malicious code that will or may be used in any way that will affect the functionality or operation of the Service or of any related website, other websites, or the Internet; (h) to collect or track the personal information of others; (i) to spam, phish, pharm, pretext, spider, crawl, or scrape; (j) for any obscene or immoral purpose; or (k) to interfere with or circumvent the security features of the Service or any related website, other websites, or the Internet. We reserve the right to terminate your use of the Service or any related website for violating any of the prohibited uses.

13. DISCLAIMER OF WARRANTIES; LIMITATION OF LIABILITY
We do not guarantee, represent or warrant that your use of our service will be uninterrupted, timely, secure or error-free.
We do not warrant that the results that may be obtained from the use of the service will be accurate or reliable.
You agree that from time to time we may remove the service for indefinite periods of time or cancel the service at any time, without notice to you.
You expressly agree that your use of, or inability to use, the service is at your sole risk. The service and all products and services delivered to you through the service are (except as expressly stated by us) provided ‘as is’ and ‘as available’ for your use, without any representation, warranties or conditions of any kind, either express or implied, including all implied warranties or conditions of merchantability, merchantable quality, fitness for a particular purpose, durability, title, and non-infringement.
In no case shall Tallinna Paber, our directors, officers, employees, affiliates, agents, contractors, interns, suppliers, service providers or licensors be liable for any injury, loss, claim, or any direct, indirect, incidental, punitive, special, or consequential damages of any kind, including, without limitation, lost profits, lost revenue, lost savings, loss of data, replacement costs, or any similar damages, whether based in contract, tort (including negligence), strict liability or otherwise, arising from your use of any of the service or any products procured using the service, or for any other claim related in any way to your use of the service or any product, including, but not limited to, any errors or omissions in any content, or any loss or damage of any kind incurred as a result of the use of the service or any content (or product) posted, transmitted, or otherwise made available via the service, even if advised of their possibility. Because some states or jurisdictions do not allow the exclusion or the limitation of liability for consequential or incidental damages, in such states or jurisdictions, our liability shall be limited to the maximum extent permitted by law.

14. INDEMNIFICATION
You agree to indemnify, defend and hold harmless Tallinna Paber and our parent, subsidiaries, affiliates, partners, officers, directors, agents, contractors, licensors, service providers, subcontractors, suppliers, interns and employees, harmless from any claim or demand, including reasonable attorneys’ fees, made by any third-party due to or arising out of your breach of these Terms of Service or the documents they incorporate by reference, or your violation of any law or the rights of a third-party.

15. SEVERABILITY
In the event that any provision of these Terms of Service is determined to be unlawful, void or unenforceable, such provision shall nonetheless be enforceable to the fullest extent permitted by applicable law, and the unenforceable portion shall be deemed to be severed from these Terms of Service, such determination shall not affect the validity and enforceability of any other remaining provisions.

16. TERMINATION
The obligations and liabilities of the parties incurred prior to the termination date shall survive the termination of this agreement for all purposes.
These Terms of Service are effective unless and until terminated by either you or us. You may terminate these Terms of Service at any time by notifying us that you no longer wish to use our Services, or when you cease using our site.
If in our sole judgment you fail, or we suspect that you have failed, to comply with any term or provision of these Terms of Service, we also may terminate this agreement at any time without notice and you will remain liable for all amounts due up to and including the date of termination; and/or accordingly may deny you access to our Services (or any part thereof).

17. ENTIRE AGREEMENT
The failure of us to exercise or enforce any right or provision of these Terms of Service shall not constitute a waiver of such right or provision.
These Terms of Service and any policies or operating rules posted by us on this site or in respect to The Service constitutes the entire agreement and understanding between you and us and govern your use of the Service, superseding any prior or contemporaneous agreements, communications and proposals, whether oral or written, between you and us (including, but not limited to, any prior versions of the Terms of Service).
Any ambiguities in the interpretation of these Terms of Service shall not be construed against the drafting party.

18. GOVERNING LAW
These Terms of Service and any separate agreements whith which we provide you Services shall be governed by and construed in accordance with the laws of the Republic of Estonia.

19. CHANGES TO TERMS OF SERVICE
You can review the most current version of the Terms of Service at any time at this page.
We reserve the right, at our sole discretion, to update, change or replace any part of these Terms of Service by posting updates and changes to our website. It is your responsibility to check our website periodically for changes. Your continued use of or access to our website or the Service following the posting of any changes to these Terms of Service constitutes acceptance of those changes.

20. CONTACT INFORMATION
Questions about the Terms of Service should be sent to us: tallinnapaber@labora.ee