kalligraafia-kool/kalligraafia-kursused/

Tallinna Kalligraafia kool

calligraphy

Ukraina Kultuurikeskuse juhataja Anatoli Ljutjuk asutas Tallinna Kalligraafia Kooli 2005. aastal. Anatoli eesmärgiks oli käsitsi kirjutamise traditsiooni elujõulisena hoidmine. Oma sõnul sai ta inspiratsiooni kooli asutamiseks väikeselt kilpkonnakujuliselt tindipotilt, mis on Anatoli kaaslaseks olnud juba lapsepõlvest peale. Tänaseks on kilpkonn meie pidevalt täienevas tindipottide kollektsioonis aukohal.

Kooli tarbeks rajati Ukraina Kultuurikeskuse keskaegsetesse ruumidesse unikaalne kalligraafiaklass ehk skriptroorium, kus kaksteist kalligraafialaudade ja -lampidega varustatud töökohta ootavad kirjakunstihuvilisi. Lahutamatuks osaks skriptoorumist on raamatukogu (libraarium), mis on koduks ainulaadsele kalligraafiaraamatute ja materjalide kollektsioonile.

Vastasutatud kalligraafiakoolis hakkas tunde andma tunnustatud Eesti kalligraafiameister – kuulsa Villu Tootsi õpilane Heino Kivihall. Esimesed tunnid toimusi 2005. aasta septembris. Kursustel osalesid huvilised erinevatest vanustest ja rahvustest ning mitmekülgsetelt elualadelt. Aastast aastasse tundis üha enam inimesi soovi kirjakunsti õppida ja kalligraafiakogukonnaga liituda.

Tatiana Iakovleva läbis Heino Kivihalli juures kolmeaastase kalligraafiakursuse ja osales Peterburi kalligraafiakeskuses “Ot Aza do Izitsy” spetsiaalselt õpetajatele mõeldud ettevalmistusel. Enne kalligraafiaõpinguid lõpetas Tatiana Peterburi Kunstiakadeemias ikoonide restaureerimise eriala. Pärast Tallinna ja Peterburi kursuste läbimist hakkas ta meie koolis  kalligraafiat õpetama.

Tallinna Kalligraafia Kool registreeriti ametliku koolina 2014. aastal, kooli juhataja on Tatiana Iakovleva. Tallinna Kalligraafia Kool pakub kolmeaastast õppekava nii ladina kui vanavene kalligraafia suunal ning eraldi kursust lastele. Kooliaasta lõppu tähistatakse traditsiooniliselt rahvusvahelise kalligraafianäituse “Ars Littera” avamisega. Näitus avatakse üheaegselt nii Tallinnas kui Peterburis ja selle väljapanekusse kuuluvad Tallinna Kalligraafia Kooli ning Peterburi kalligraafiakeskuse õpilaste ja õppejõudude tööd.

Esmaspäevast laupäevani oktoobrist maini koguneb igal õhtul skriptoorumisse andekaid kalligraafiaõpilasi. Sügistalvise linna tänavailt kiirustavad nad hubasesse skriptooriumisse, et pooleteiseks tunniks aeg maha võtta ning paberit puudutavate kalligraafiasulgede pehmes sahinas kirjakunstile pühenduda. Meie kass Džambur, kes on end lauale tindipottide ja paberite vahele rõngasse kerinud, hoiab kalligraafide pingutustel osavõtlikult silma peal.

Pole vahet, kas olete algaja või edasijõudnud – ootame teid liituma!

Pakume nii aastaseid kursusi kui ühekordseid töötubasid gruppidele. Aeg-ajalt toimuvad meie koolis avatud töötoad, kuhu on võimalik individuaalselt registreeruda. Lisainfot leiate meie töötubade leheküljelt. Samuti võite meiega alati ühendust võtta: kirjakool@gmail.com. Kõige uuemat inoft avatud töötubade kohta saate liitudes meie uudiskirjaga.