Innovatsiooni ja ajaloo kohtumine Vilanovas

Juunis toimus Creative Makers partnerite neljas kohtumine. See leidis aset Vilanova i la Geltrús, imearmsas sadamalinnas Barcelona lähistel. Võõrustajateks olid kolleegid Neapolisest.

Neapolis tähendab kreeka keeles uut linna ja nende nimes peitub ka nende idee.  Nimelt on Vilanova jaotatud kaheks: uueks ja vanaks linnaosaks. Neapolise hoone paikneb uues linnaosas, see sümboliseerib innovatsiooni ning seal tegutsevad erinevate valdkondade uuenduslikud mõtlejad.

Foto: Hannah Harkes

Meie seekordse visiidi eesmärk oli kogeda Neapolises  lastele korraldatavaid töötubasid ning arendada ideid, kuidas, miks ja mida lastele õpetada. Arutlesime selle ja ka varasemate õppevisiitide põhjal, kuidas tuua tehnoloogia ja kõrgtrükki lastele lähemale.

Marc, Creative Makers projekti Neapolise õpetlane ning FunLabi üks asutajaid, tutvustas meile robootika maailma. FunLab kursused põhinevad eksperimentaalsel õppimisel, programmeerimisel ja projekteerimisel, kus lapsed õpivad käsitlema uusi programme ning tehnoloogiaid ning arendavad oma robootikaalaseid teadmisi. Ning just nii nagu ettevõtte nimi juba ütleb tehakse seda lustlikult. Ka meie jaoks oli ettevõtmine meeleolukas ja põnev ning ühtlasi pani mõtlema, miks lapsi rohkem läbi praktiseerimise ei õpetata.

Külastuse käigus tutvustati meile kasutajasõbralikku kujundusprogrammi Tinkercad, mille abil said kõik partnerid endale meelepärase meene kujundada ning 3D-printeris välja trükkida. Ühtlasi vaatlesime, kui hõlpsalt 6-aastased seda programmi käsitlesid. Küllap on see tõsi, et tänapäeva lapsed omandavad tehnoloogiaid ning programme sama mängulise kergusega kui meie põlvkond omal ajal Excelit ja Wordi tundma õppis.

 

Lisaks 3D-printeritele katsetasime ka 3D-pliiatsit. Nende põhimõtted ei erine just palju –  vahe seisneb selles, et ühe puhul käsitleb materjali masin ja teise puhul meister ise. 3D-pliiats ühendab innovaatilise tehnoloogia käsitööga. Igaüks, kes suudab käsitleda pliiatsit, saab seda masinat kasutada ning ehitada endale plastikust sobiva lelu või dekoreerida prinditud esemeid.

 

Photo by Anna Codazzi

Visiidi kõige inspireerivam külastus oli Barcelonas asuvasse organisatsiooni Ateneu de les Corts’i. Ettevõte on avatud kõigile külastajatele ja soovib jagada oma visiooni kaasaegsest tehnoloogiast ja seadmetest. Selle asemel, et töötada rahalise hüvitise saamiseks, aitavad nad vahetada teenuseid, et aidata kohalikel inimestel oma ideid ellu viia. Osalemiseks on siiski mõned nõuded: iga projekt peab olema ühiskondlikult kasulik ja lahendama äratuntavat probleemi, iga osaleja toob omaenda töömaterjali ja hüvitis peab olema mitterahaline. Ateneu võimaldab osalejatel kasutada kõiki oma seadmeid ja tarkvaraprogramme ning ühendab kokku erinevaid inimesi, kes võiksid teineteisele kasulikud olla. Selle kõige eest tasuda saab mitmel erineval viisil nagu näiteks lastele mõeldud töötubade läbiviimine, õpilastele loengu koostamine või kellegi teisega koostöö tegemine nende projektis.

Photo by Anna Codazzi

Samaaegselt, projekti käigus, toimub kolmeastmeline osaleja väestamine. Esmalt antakse talle uusi teadmisi ning õpetatakse uusi tehnoloogiaid. Teisalt saab klient oma idee teostada ning läbi selle end väljendada. Kolmandaks, läbi kompensatsiooni, saab osaleja aru, et ka temal on midagi organisatsioonile pakkuda. Selline süsteem võib kõlada tänapäeva maailmas väga ebatraditsiooniliselt, kuid konkreetses kontekstis ja tänu mõningase avaliku sektori toetusega, see toimib. Kõige enam aga avaldasid meilie muljet laste loodud projektid ja viis, kuidas asutus on suutnud lapsed panna kriitiliselt mõtlema, lahendusi välja pakkuma ning ühtlasi need ellu viinud.

Photo by Anna Codazzi

Barcelonas viibides külastasime veel üht lastesõbraliku asutust, CosmoCaixa museumist. Muuseumis asub loominguline ala – Tinkering space . See on lastele loodud keskkond, kus nad saavad iseseisvalt unistada, avastada ja leiutada. Ruum koosnes viiest alast: stopmotion ala, kus lapsed saavad animatsioone luua; valguse ja varju ala; robootika ala; õhu voolu ala, kus lapsed saavad leiutada lendavaid objekte ja motoorika ala.  Tinkering space võimaldab lastel turvaliselt ja loominguliselt katsetada, avastada, lahendada probleeme ning mõelda.

Naasedes koju Tallinnasse, oleme tulvil ideid ja inspiratsiooni, kuidas luua lastele loomelabor, et nad saaksid kreatiivselt teadmisi omandada ja turvaliselt luua ning arendada. Seniks aga külastage mõnda Eestis leiduvat lastele mõeldud asutust – Energia avastuskeskust, AHHAA teaduskeskusest või Lennusadamat.