Uuenduslikud töötoad iidsete müüride vahel

Kolmanda Creative Makersi partnerite kohtumise korraldasime meie, Laboras. Kohtumine toimus ajaloolises Tallinna Vanalinnas. Keegi meie külalistest polnud varasemalt Tallinnat ega ka Eestit külastanud, nii et lisaks oma töötubade tutvustamisele, saime neile rääkida ka Eesti kommetest ning aaretest, mis Tallinna Vanalinnas peituvad.

Kuna meie kohtumine langes Eesti kevade esimeste soojadele ilmadele, olime entusiasmist pakatamas. Meie sõbrad Hispaaniast meiega muidugi ei nõustunud ning pidasid meie ilma pigem südatalveks.

Sellel kohtumisel oli meil võimalus oma külalisi võõrustada, mistõttu lasime neil kogeda meil kõige populaarsemais töötubades. Alustasime kõige algusest. Selleks, et üldse trükikunstini jõuda, tuleb esmalt rääkida sellest, mille peale trükkida – täpsemalt paberist. Tutvustasime neile iidset paberivalmistamise meetodit, mida praktiseerime oma töötubades senimaani. Igaüks sai võimaluse valmistada endale ise paber, millele kodus näiteks armastuskirju kirjutada või ka dokumente trükkida.

Et meie kallid külalised saaksid nautida Tallinna üht kaunimat, aga ka privaatsemat vaadet, viisime nad Vanalinna tornis asuvasse kiikhobumuuseumisse. Anatoli, meie kõige eakam ning haritum Labora liige, näitas meile seal oma meisterdatud puidust mänguasju ning pajatas nende abil arhailisi lugusid. Ta tuletas meile meelde, et lapsed suhtlevad mängides ning õpetas meidki, kuidas nukkude ja mängu abil lugusid jutustada. Tõestades läbi selle, et hea tahtmise ning leidlikkuse juures pole keelebarjäär suhtlemisel mingiks takistuseks.

Kuna lihavõtete tähistamine oli värskelt meeles ning kevad juba ukse ees, näitasime oma sõpradele, kuidas seemnepomme valmistada. Seemnepommid on armsad värvilised pallid, mida on hõlbus valmistada paberijääkidest ning nagu nimi juba ütleb, seemnetest. Seemnepomme saab koju aknapeale või sõbra aeda poetada, et maitsetaimed ning lilleõied kõikjal vohaksid. Nende valmistamisel ühendasime kasuliku lõbusaga ning ka meie külalised muutusid neid valmistades eriti loominguliseks. Kuigi alustasime pallide veeretamisega, siis peatselt voolisid kõik juba kuubikukujulisi või koduloomi meenutavaid seemnepomme. Koju naastes saavad meie partnerid oma sõpradele neid kingiks viia, aeda istutada või järgnevatel lihavõtetel nendega kodu dekoreerida.

Pärast pikka päeva workshoppides rassimist, lubasime oma usinatele kätele väikse puhkuse ning rakendasime tööle kõrvad. Külastasime kunstnike duo Varvara & Mar stuudiot  Arsi majas ning võtsime osa nende talkshopist. Saime teadmisi kaasaegsetest tehnoloogiatest ning kuidas ühendada traditsioonilist käsitööd kaasaaegsete masinatega. Sügavat muljet avaldas nende loodud heegeldamismasin. Leidsime, et meil on neilt palju õppida.

Teisel päeval tutvustas meie kogenud trükimeister Hannah partneritele kohalikke trükimasinaid, mida kasutades said kõik käed valgeks, mõni ka lausa tindiseks, teha.

Hannah´i läbi viidud töötoas kujundasime postkaarte, mida osalejad hiljem sõpradele saatsid. Nii mõnigi saatis koju kirja lausa iseendale.

Järgnevas töötoas andis Hannah osalejaile vabastava ja samas piirava ülesande. Ta asetas lauale sadu tähti, innustades neid kasutama, kuid mitte kirjutamiseks. Pidime lugusid jutustama ja pilte trükkima ilma sõnu kasutamata. See oli väga meeleolukas ja hariv kogemus. Ning tundus, et vast isegi meie kõige populaarsem töötuba. Sest järgneval päeval arutlesid kõik, kuidas seda CREAM projektis kasutada ning oma ettevõttele vastavalt kohandada. Mõni külaline läks nii hoogu, et järgmiste töötubade juurde asumiseks pidime lõpuks tindi ja tähed ära peitma.

Nestor, Labora juht, õpetas külalistele kuidas fotopolümeri tehnikas trükkida. Ülesande püstitus oli mõtlemapanev, sest pidime kujunduse looma ju pahu- ja tagurpidi, kuid tulemused said seda huvitavamad. See oli võimalus kunstniku-mõtlemist arendada ja ajumusklit kasvatada.

Viimasel päeval tutvustasime külalistele kartulitrükki. Kartulitrüki traditsioon on Eestis väga armastatud ning seda kinnitab ka 10 aastat väldanud Kartulifestival. Kartulitrükk on taaskasutust propageeriv ning samas ka mänguline viis lastele trükimaailma lähemale toomiseks. Ka kõik meie külalised olid sellega  varasemalt kokku puutunud, aga mitte nii nagu see meil plaanitud oli. Üllatasime osalejaid, kasutades tavalise tušši asemel toiduvärvi ja nii said külalised lisaks paberile ka meie magusrooga dekoreerida. Lõpuks jõudsid värvilised kartulitemplid ahju ning hiljem katsime nendega peolauda.

Kui te nüüd küsite, et kuidas me küll nii palju töötubasid 3 päeva ära mahutasime, siis see üllatab meid endidki. Kuid nagu eestlastel on kombeks öelda: „Kes teeb, see jõuab!“

Meie järgmine kohtumine toimub juba juunikuus päikeselises Vilanovas. Sellel kohtumisel jagavad oma kogemusi meiega Neapolis meeskond ning keskendume peamiselt laste töötubade loomisele. Meie seminaride eesmärk on kombineerida traditsioonilist kõrgtrükki kaasaegsete tehnoloogiatega, läbi mille soovime julgustada lapsi tüpograafia ja trükikunstiga tutvust looma. Kutsume teid proovitöötubadega ühinema. Jäta meile oma e-kiri, et saada värskeid uudiseid peagi valmivatest töötubadest. Liitu uudiskirjaga siin.